InStyle Ocak 2018 Büşra Develi

En Yeni Diyet Menüler

En Yeni Diyet Menüler En Yeni Diyet Menüler Pinterest

 

 

Son beş yılın en trendi diyet seçeneklerinden biri de eve teslim menüler. Her geçen yıl kendini yenileyen ve alışkanlıklara göre şekil değiştiren paketler artık son günlerin en yeni beslenme tarzlarına uygun hazırlanıyor. Spor yapanlar için geliştirilen Paleo (taş devri), yağ ağırlıklı beslenmek isteyenlere yönelik sunulan ketojenik, çiğ beslenerek hücrelerini doyurmayı amaçlayanlar için raw, undan kaçınmak isteyenlerin tercih ettiği glütensiz ve et yemeyenlerin hayatını kolaylaştıran vejetaryen menüler en favorilerin başında geliyor.
 
Etseverler için: Paleo
Tahıl, bakliyat, maya, süt ve süt ürünleri içermeyen Paleo menülerde sağlıklı ile sağlıksız doğru ayırt edilip limitsiz miktarda sağlıklı gıdalara yer verilirken, sağlıksızlar kesinlikle yer almıyor. Spor yapan kişilerde yaptığı sporun derecesine göre kalori miktarı ayarlanarak ekstra et ya da sebze seçenekleri bulunuyor. Öğünlerde rafine şeker ya da kimyasal tatlandırıcı bulunmuyor.  Avcı ve toplayıcı atalarının izinden gidip kısa bir sürede fark görmek isteyenler için ideal.

Bir günlük paleo menü, 99 TL, hemdenefis.com.
 
Yağ ile zayıflatan: Ketojenik
Son günlerin en favori diyetlerinden biri olan ketojenik beslenme, karbonhidratı minimuma indirerek sağlıklı yağa daha fazla yer vererek kilo vermeye yardımcı oluyor. Menülerde işlenmemiş yağlar, organik çimle beslenmiş hayvanlardan sağlanan protein ve karbonhidrat olarak da bol lifli yeşil yapraklı sebzeler yer alıyor. Sisteme adapte olmak için minimum üç hafta gerekiyor. Kadınlar için hazırlanan paketlerde kalori miktarı 1300-1500 arasında iken, erkeklerde bu rakamlar ortalama 2000-2400 civarında. Sürdürülebilirliği kolay olan ketojenik beslenmede karbonhidratlı gıdalar minimumda tutulduğu için kan şekeri dalgalanmaları yaşanmıyor böylece açlık ataklarının yaşanmasına zemin hazırlanmıyor.

Bir günlük ketojenik menü kadınlar için 90, erkekler için 100 TL, habit.com.tr.
 
Unsuz beslendiren: Glütensiz
Kişilerin güncel kan testlerine göre hazırlanan ve her hafta revize edilen glutensiz menülerde şeker, işlenmiş gıda ve beyaz un yer almıyor. Hazırlanan öğünlerde yeşil salata, çorba, meyve suyu ve bitki çayı gibi besin değerlerini kaybetmemesi gereken gıdalar cam kavanozlarda, çatal, bıçak ve kaşıklar ham keselerde danışanlara gönderiliyor. Yemeklerde yer alan zeytinyağı özel olarak Ege’de bir çiftlikte üretiliyor. Paket bitiminde kişinin boşluğa düşmemesi için hazırlanan kitapçıkta diyet sonrasında neler yapması gerektiği ve nasıl bir yol izlemesi ile ilgili bilgiler yer alıyor. Paket süresi bittikten sonra bile danışanlar bir restorana ya da tatile gittiklerinde ne yemeleri gerektiği ile diyetisyene danışabiliyorlar.

Bir günlük glütensiz menü, 155 TL, otuz6beden.com.
 
Hücreleri doyuran: Raw
Mutfağında haftada 150 kg badem, ayda 80 kg hurma ve ortalama 7000 cam kavanoz kullanılan Atelier Raw, günlük öğünlerin dışında paketli çiğ besinlerin de satışa sunulduğu bir atölye. Yaşayan, ham, pişmemiş meyveler, sebzeler, çekirdekler, taneler ve filizlenmiş tohumlardan oluşan raw beslenmede herhangi bir ısıtma işlemi gerçekleşmiyor. Bunun sonucunda gıdaların besin ve antioksidan değerleri yüksek süper besinler olarak hücre besleyici özelliklerini koruyorlar. Sıvı ve katı detoks programlarının yer aldığı çiğ menüler sindirim sistemini dinlendirerek hücrelerin yenilenmesini sağlıyor.

Üç günlük katı raw menü, 330 TL, atelierraw.com
 
Et yemeyenlere özel: Vejetaryen
Vejetaryen beslenenleri benimsemiş kişiler için hazırlanan menülerde etten alınmayan protein, karbonhidrat, mineral ve iyon dengesinin sağlanmasına özen gösteriliyor. Öğünlerde etin üç katı protein içeren soya fasulyesi, işlenmemiş tahıllar, saf halde kepek, kepekli buğday unu, demir eksikliği için ıspanak, ısırgan otu tohumu, yeşil mercimek, brokoli, roka gibi yeşil lifli sebzeler yer alıyor. Yarıca vejetaryenlerde sık rastlanan B12 vitamini eksikliğinin giderilmesi için de manda sütü içeren organik yemekler danışanlara gönderiliyor. Paketin doğru tüketimi ve kilo takibi mesajla her gün kontrol ediliyor.

Bir günlük vejetaryen menü, 100 TL, tartmutfak.com.

Kan şekerini dengeleyen glisemik: İndeks
Doğru seçilmiş ve porsiyonlanmış yiyeceklerden oluşan glisemik indeks menüleri, kan şekerini dengelerken diyabet riskini de kontrol altına alıyor. Diyabet dışında hipoglisemi hastaları için de önerilen paket genetik yatkınlığı olanlar için de kolaylık sağlıyor. Hem diyabet hem de vejetaryen olanlar için de özel seçimler mümkün.

Bir günlük glisemik indeks menü, 75 TL, dietmgn.com.

Benzer Haberler
Abonelik
InStyle Ocak 2018 Büşra Develi

12 Aylık InStyle Aboneliği Sadece 120 TL

InStyle'ın i-Pad versiyonuna yıllık
32,99 TL'ye abone olabilirsiniz

InStyle Ocak 2018 Büşra Develi

Instyle Fortune Trendus
InStyle.com is part of the Time Inc. Style Network Copyright © Time Inc. InStyle is a registered trademark of Time Inc. All rights reserved.

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X