Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Hilton Dalaman Organik Atıklarını ‘Gübre’ye Çeviriyor

Hilton Dalaman Sarıgerme, doğadan aldığını doğaya vermek için harekete geçti.

 Hilton Dalaman Organik Atıklarını ‘Gübre’ye Çeviriyor  Hilton Dalaman Organik Atıklarını ‘Gübre’ye Çeviriyor Pinterest

 

 

Uzun yıllardır bünyesinde kâğıt, cam ve plastik ürünlerin ayrışımını gerçekleştiren Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & SPA Oteli, artık bütün organik atıklarını gübre olarak geri kazanmak için harekete geçti. Bu amaçla “Sıfır Atık Projesi”ni hayata geçiren otel, bünyesinde sıfır atık tesisi kurdu. Bu tesis sayesinde otelde üretilen tüm atıklar, kullanılacak enzim sayesinde 48 saat içerisinde organik gübreye dönüştürülmeye başladı.
Dünyada ve ülkemizde sıfır atık tesisinin benzerini otellerine kurduklarını belirten Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & SPA Oteli Genel Müdürü Tunç Batum, “Bu tesis sayesinde otelimizde oluşan evsel atığı organik gübreye dönüştürme olanağına sahip olduk. Sıfır atık tesisinde kullanılması için otelimizde çıkan atığın ne olduğunun çok fazla bir önemi yok. İster mutfak atıkları, ister çim, ister ağaç dalı, isterse yemek atıkları olsun, her türlü organik atık bu tesis sayesinde organik gübre olarak tekrar otelimize kazandırılıyor” dedi.
 
Golf Sahası Yatırımında Değerlendirilecek
Elde edilen bu organik gübrelerin yine otel içerisinde değerlendirileceğini söyleyen Batum, “İlk aşamada elde ettiğimiz bu organik gübreleri ileride yapmayı planladığımız golf sahamızın ve otelimizin yeşillendirilmesi için kullanacağız. Ayrıca şirketimize ait narenciye bahçelerimizde de bu organik gübrelerden yararlanmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.
Sıfır atık tesisindeki makinenin içine girecek atığın cinsine göre değişik geri dönüşümlerin elde edilmesinin de mümkün olduğunu belirten Batum, “İlerleyen günlerde hayvan yiyeceklerinin atıklarını da değerlendirerek hayvan yemi üretmek bile mümkün olacak” diye konuştu.
Hilton Dalaman olarak çevreyi çok önemsediklerini belirten Batum, “Otelimiz atık ayrışımı kapsamında uzun yıllardır kağıt, cam ve plastik ürünlerin ayrışımını yaparak belli oranda atık ayrışım projesine destek veriyordu. Şimdi ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında, otelimizdeki organik atıkların çoğu kaynağında değerlendirilecek” dedi.
Benzer Haberler


 Abonelik
Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

12 Aylık InStyle Aboneliği Sadece 120 TL

InStyle'ın i-Pad versiyonuna yıllık
32,99 TL'ye abone olabilirsiniz

Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Instyle Fortune Trendus
InStyle.com is part of the Group Medya. Style Network Copyright © Group Medya. InStyle is a registered trademark of Group Medya. All rights reserved.

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X