Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Enerjinizi Düşüren Beslenme Hataları

Güne enerji dolu başlamanıza rağmen enerjinizin düştüğünü hissediyorsanız bunun nedeni tükettiğiniz besinler olabilir.

Enerjinizi Düşüren Beslenme Hataları Enerjinizi Düşüren Beslenme Hataları Pinterest


 

Enerji seviyeniz gün içerisinde yediklerinize bağlı olarak değişebilir. Bu enerji dengesini birkaç küçük adım ile koruyabilir ve bu sayede daha sağlıklı beslenebilirsiniz. İşte dengeyi koruyacak beş adım!

​Şekerli Besinler Tüketmek
Enerjiniz düştüğünde şekerli bir şeyler yeme ihtiyacı duyabilirsiniz. Ama bu durumu şeker eklenmiş besinler yerine daha sağlıklı alternatifler ile atlatamazsanız sağlıksız bir kısır döngüye girebilirsiniz. Şekerli yiyecekler kan şekerinde ani değişimler yaratarak gün içerisinde tekrardan acıkmanıza neden olur. Gün boyunca enerjinizi sabit tutabilmek için tam taneli tahıllara yönelebilirsiniz.

                              
 
Gün İçinde Fazla Kahve Tüketmek
Kahve orta derecede tüketildiğinde fiziksel ve zihinsel fayda sağlar ancak miktarı arttırdığınızda uzun vadede enerji seviyenizi azaltır ve uyku kalitenizi düşürür. Böylece kaybolan enerjinizi geri kazanmak adına sağlıksız gıdalara yöneliminiz artabilir. Kahve tüketiminizi günde dört fincan ile sınırlayabilirsiniz.

                            
 
 Kızarmış Yiyecekleri Tercih Etmek
Daha enerjik olmak istiyorsanız, yüksek oranda yağ ve düşük oranda lif içeren kızarmış yiyecekler ile aranıza mesafe koymanız gerekebilir. Vücut yüksek oranda yağ aldığında sindirim sistemi yavaşlar, yorgunluk ve şişkinlik hissi artar. Bunlar yerine vitamin, mineral açısından zengin olan gıdaları tercih edebilirsiniz.
 
                          
Sık Sık Alkol Tüketmek
Alkol, uyku kalitesini ve süresini etkileyebilir. Tükettiğiniz miktara bağlı olarak ertesi gün düşük enerji ile uyanmanıza ve kendinizi daha az dinlenmiş hissetmenize ve neden olur. Bu nedenle alkol tüketimini düşük seviyede tutmanız önemli.

                     
 
İşlenmiş Gıdaları Tüketmek
İşlenmiş gıdaların kabukları ayrıştırıldığı için daha az lif içerirler, hızlıca sindirilirler. Bu da kan şekerinde ani değişikliklere yol açar. Bunlar yerine tam taneli tahıllara sahip besinleri tüketerek enerjinizin gün içerisinde düşmesini engelleyebilirsiniz.

                    
 
Enerjinizi Yükseltmek İçin Bunları Yapabilirsiniz:
  • Gün içerinde yeterince sıvı tüketin.
  • Düzenli uyuyun. 
  • Gün içerisinde oksijen almaya dikkat edin.
  • Öğün atlamayın.
  • Açık havada tempolu yürüyüş yapın.
  • Omega- 3 ihtiyacınızı karşılayacak besinler tüketin.
  • Antioksidan kaynağı taze meyvelere de yer vererek dengeli beslenin.

                  

Hazırlayan: Gizem Aysel
Benzer Haberler


 Abonelik
Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

12 Aylık InStyle Aboneliği Sadece 120 TL

InStyle'ın i-Pad versiyonuna yıllık
32,99 TL'ye abone olabilirsiniz

Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Instyle Fortune Trendus
InStyle.com is part of the Group Medya. Style Network Copyright © Group Medya. InStyle is a registered trademark of Group Medya. All rights reserved.

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X