Artam Antik A.Ş.’den Dev Müzayede

Artam Antik A.Ş. 23 Aralık 2018 Pazar günü gerçekleştireceği 302. Müzayedede önemli Türk sanatçılarının başyapıt eserlerini satışa sunuyor. 

1 | 2
 
Fahrel Nissa Zeid “YENİDEN DOĞUŞ”
Fahrel Nissa Zeid “YENİDEN DOĞUŞ”
Müzayedenin öne çıkan eserlerinden biri Fahrel Nissa Zeid’in görkemli çalışması “Yeniden Doğuş” 

Antik A.Ş. yönetim kurulu üyesi Olgaç Artam müzayedeye çıkacak Fahrel Nissa Zeid imzalı tablonun bilinen en değerli Zeid eserlerinden biri olduğunu belirterek: ”Dünya sanatçıları ile eşzamanlı kullandığı büyük tuvallerdeki dışavurumculuk ile birçok sanatçıya ilham veren Zeid, İslam ve Batı sanatının uyumunu kendine göre yorumlamıştır. Gerçekleştirdiği sergiler ve galericiler olan muhteşem ilişkisi onu bir dünya sanatçısı yapmıştır. Londra Tate Modern’de retrospektifi yapılan ilk Türk sanatçısı olarak adı dünya sanat tarihine geçmiştir. Müzayedemizde yer alan kırmızı, mavi, sarı renklerin ustaca kucaklaştırıldığı görkem tuval, 5 sergide yer almış, birçok kitapta yayınlanmış çok önemli bir yapıttır.” 

2 | 2
 
Artam Antik A.Ş.’den Dev Müzayede
Artam Antik A.Ş.’den Dev Müzayede
Anadolu insanı ve yaşam gerçeğini tuvallerine taşıyan usta sanatçı Neşet Günal, Türk resim sanatının ikon başyapıtlarından biri, “Sorun-Sorum V” adlı eseri 23 Aralık Pazar günü satışa sunuluyor.

Neşet Günal’ın başyapıtın müzayedede yer almasının koleksiyoncular için büyük bir şans olduğunu belirten Artam, “Muhteşem bir perspektif, mavi gökyüzünde beyaz bulutlara uzanan tepeler, dengeli huzur veren bir kompozisyon, tuvalin dokusunda hissedilen Anadolu’nun toprağı, yorgun düşmüş dinlenen insanlar, eller, ayaklar, ifadeler ve yaşanmışlık.. Neşet Günal’ın yeteneğini yansıttığı ustalık döneminden bir şaheser.” 

Müzayedenin diğer öne çıkan eserleri arasında Erol Akyavaş’ın ünlü “Guevara” konulu görkemli eseri ile “Kafalar” serilerinden çalışmaları, Neşe Erdok’un “Gölköy” konulu tuval çalışması, Mehmet Güleryüz’ün “Gapı Gaptırmam” adlı görkemli çalışması, Burhan Doğançay, Komet ve Ömer Uluç’un farklı dönemlerinden eserleri yer alıyor. Bedri Rahmi Eyüboğlu, Avni Arbaş, Abdurrahman Öztoprak, Abidin Dino gibi değerli sanatçıların da eserleri koleksiyoncuların beğenisine sunuluyor.  Füreya Koral imzalı seramik çalışmalar ile Balkan Naci İslimyeli, Selma Gürbüz, Kemal Önsoy ve Canan Tolon imzalı eserler yer alıyor.   

İkinci bölümünde ise değerli Hatlar ve Tablolar satışa sunuluyor. Yahya Hilmi, Sami Efendi, Bakkal Arif, Hasan Rıza’ya ait Hilye-i Şerifler son yılların en değerli eserleri.. Ünlü ressam Hoca Ali Rıza’nın “Peyzaj” konulu eseri, Süleyman Seyyit imzalı “Orman” ve İbrahim Çallı imzalı “Natürmort”  tablosu da bu müzayedede satışa sunulan eserler arasında. Hikmet Onat, Vecih Bereketoğlu, Şevket Dağ imzalı eserler de ilk kez müzayedede satışa sunulacak. Antik A.Ş.’nin 302. Müzayedesinde Osmanlı ve Avrupa yaşantısının ihtişamını yansıtan Sevres porselen vazolar, bronz heykeller ve antika objelerin yer aldığı eserler satışa sunuluyor.

Müzayedede yer alan eserler 17-23 Aralık tarihleri arasında Antik A.Ş. sergi salonlarında görülebilir. Müzayede ile ilgili bilgi www.artam.com'dan ve (0212) 236 24 60 telefon numarasından alınabilir.


 

 Abonelik
InStyle Ekim 2021

12 Aylık InStyle Aboneliği Sadece 120 TL

InStyle'ın i-Pad versiyonuna yıllık
32,99 TL'ye abone olabilirsiniz

InStyle Ekim 2021

InStyle.com is part of the Group Medya. Style Network Copyright © Group Medya. InStyle is a registered trademark of Group Medya. All rights reserved.

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X