Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Sosyal Medya Bizi Nasıl Etkiliyor?

Sosyal medyada paylaştığımız fotoğraflar benlik saygımızı nasıl etkiliyor? Hashtag’lerin gerçekten etkileri var mı? Cevaplar içeriğimizde. 

1 | 3
 
Sosyal Medya Bizi Nasıl Etkiliyor?
Sosyal Medya Bizi Nasıl Etkiliyor?
Instagram “ideal” kadın güzelliği görüntüleriyle dolu. Modern Batı kültüründe, ince ve formda genç kadınlar bu “ideal” kadın güzelliği olarak konumlandırılıyor.
Bununla birlikte, son zamanlarda instagram’da yeni bir trend ortaya çıktı: kadınlar fotoğrafları üzerinde çeşitli düzenlemeler yapmıyor ve makyajsız fotoğraflarını rahatlıkla paylaşıyorlar. Bu durum Avusturalya’da bulunan Flinders Üniversitesi’ndeki araştırmacıların dikkatini çekti: başka kadınları bu biçimde oynanmamış fotoğraflarını gördükten sonra, kadınların kendi kendilerine olan hoşnutsuzlukları ortadan kalkar mı?

Fotoğraf: @kaiagarber

2 | 3
 
Sosyal Medya Bizi Nasıl Etkiliyor?
Sosyal Medya Bizi Nasıl Etkiliyor?
Bu soruyu cevaplayabilmek için 204 Avusturalyalı kadınla bir anket yaptılar. Kadınlar toplamda üç gruba ayırıldı:
  • İlk gruptaki katılımcılara, ince görünümlü, makyajlı ve düzenlenmiş fotoğraflar gösterildi.
  • İkinci gruptakilere yine aynı kadınlar gösterildi ama görüntüler biraz farklıydı; bu defa makyaj ve fotoğraflarda herhangi bir rötuş yoktu.
  • Üçüncü gruptakilere ise yine ikinci gruptakilere gösterilen fotoğraflar gösterildi. Burada ise ekstra hashtag’ler vardı: #nomakeup #noediting.
Görüntülere bakmadan önce ve sonra, tüm katılımcılar araştırmacıların sorularını cevapladı ve anketleri doldurdu. Bu, görünüşleri ile memnuniyetlerini ölçmeye yardımcı oldu.

Fotoğraf: @kendalljenner


3 | 3
 
Sosyal Medya Bizi Nasıl Etkiliyor?
Sosyal Medya Bizi Nasıl Etkiliyor?
Araştırmacılar, ikinci gruptaki katılımcıların kendilerinden daha çok memnun olduğunu ortaya koydu. Araştırma, makyajlı ve ince görünümlü kadınların fotoğraflarının, sosyal medya kullanıcılarının kendilerini eleştirmelerine sebep olduğunu kanıtladı.

Peki, bu neden oluyor? Bu tür fotoğraflar gördüklerinde kadınlar neden kendilerini mutsuz hissediyor? Sebep şu ki, bu fotoğraflarla kendilerini kıyaslıyorlar. Araştırma sonucunda, ikinci gruptaki katılımcıların çok azının kendilerini makyajsız ve rötuşsuz fotoğraflarla kıyasladıklarını göstermiş.

Ayrıca araştırma, hashtag kullanarak sosyal medya kullanıcılarının dikkatlerinin daha çabuk çekilebileceğini söylüyor: bu sayede kıyaslama yapma sorunu daha az olabilir.

Güzellik, standartların çok dışında özel bir kavramdır. Bunu belirleyecek olan gözünüz, burnunuz veya ince beliniz olamaz. Kendi benzersizliğinize değer vermeye başlarsanız bu tür sorunlar yaşamaktan uzaklaşırsınız.

Fotoğraf: @bellahadid

 

 Abonelik
Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

12 Aylık InStyle Aboneliği Sadece 120 TL

InStyle'ın i-Pad versiyonuna yıllık
32,99 TL'ye abone olabilirsiniz

Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Instyle Fortune Trendus
InStyle.com is part of the Group Medya. Style Network Copyright © Group Medya. InStyle is a registered trademark of Group Medya. All rights reserved.

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X