Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Yediklerimiz Cildimizi Nasıl Etkiliyor?

Cildiniz yediklerinizi nasıl tolere ediyor hiç düşündünüz mü? Konu kaçamak yapmak olduğunda iki kere düşünmelisiniz. İşte sizin için önerilerimiz. 

1 | 3
 
Tatlı Yiyecekler
Tatlı Yiyecekler
Tatlı krizinizin cildinizde olumsuz bir etki yaratabileceğini biliyor muydunuz? Şekerli besinleri fazla tüketmek, cildinize kırışıklıklar, sarkmalar ve elastikiyet kaybı, yani yaşlanma belirtileri olarak geri dönebiliyor. Ayrıca güzellik uzmanları, bol şeker içeren besinlerin, şeker moleküllerinin ciltteki kolajen ve lipidlere yapışmasına neden olabildiğinin altını çiziyor. Ve böylelikle cildi sıkı, pürüzsüz ve dolgun tutmaya yarayan bu kolajen proteinleri, zamanla dağılmaya başlıyor.

           

Güzellik rutininizde tercih edebileceğiniz, retinol veya alfa hidroksi asitleri içeren bakım ürünleri, hücre yenilenmesini hızlandırarak kolajen üretiminin artmasına yardımcı oluyor.

           

Tatlı yiyeceklerin cildinizde yol açabileceği yaşlanma belirtilerine karşı beslenme düzeninize dikkat etmeli ve yüksek şeker içeren besinlerden uzak durmalısınız. Yeşil çay, yaban mersini, ceviz, kırmızı biber gibi antioksidan açısından zengin besinleri tüketebilirsiniz.

         

2 | 3
 
Süt Ürünleri
Süt Ürünleri
Dermatoloji uzmanları, süt ürünlerinde bulunan hormonların enflamasyon ve yağ üretimini arttırarak birkaç gün içinde sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olabileceğini söylüyor.

      

Uzmanlar, süt ürünlerine ara verildiğinde akne probleminin çözülebildiğini belirtiyor. Süt tüketmek istiyorsanız, hindistan cevizi sütü veya badem sütü gibi bitkisel alternatifleri deneyebilirsiniz. Eğer başaramıyorsanız, sivilceleri engellemek ve gidermek için benzoil peroksit içeren bir ürün kullanabilirsiniz.

          


3 | 3
 
Tuzlu Gıdalar
Tuzlu Gıdalar
Sağlıklı olmayan ama bazen canımızın bir hayli çektiği cips ve patates kızartmaları, krakerler sadece şişkin hissetmenize yol açmıyor. Uzmanlar, tuzlu gıdaların vücudun su tutmasına ve kan damarlarının genişlemesine neden olabileceğini belirtiyor. Bu durum da özellikle göz çevresi ve yanakların üst kısımlarına şişkinlik olarak yansıyor.

         
 

Peki bu durumun önüne nasıl geçebiliriz?
Tuzlu bir öğünden sonra sırt üstü yatıp, kafanızın altına iki yastık koyarak uyuyun. Kafanızın yüksekte kalması, yüzünüzde sıvı birikmesine engel olacaktır. Soğuk uygulama ucuna sahip bir göz altı kremi kullanarak, kan damarlarınızın genişlemesine ve dolayısıyla göz altı torbalarının oluşmasına engel olabilirsiniz. Yüz kremini uyguladıktan sonra yüzünüze bir masaj aleti ile masaj yapmayı deneyin. Masaj aletini içten dışa doğru yuvarlamak, yüzünüzdeki fazla sıvıdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. 

 Abonelik
Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

12 Aylık InStyle Aboneliği Sadece 120 TL

InStyle'ın i-Pad versiyonuna yıllık
32,99 TL'ye abone olabilirsiniz

Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Instyle Fortune Trendus
InStyle.com is part of the Group Medya. Style Network Copyright © Group Medya. InStyle is a registered trademark of Group Medya. All rights reserved.

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X