Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Grip ve Nezleye Karşı Almanız Gereken Önlemler

Bu kışı boğaz ağrısı, halsizlik ve burun akıntısı olmadan atlatabilmeniz için önerilerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Grip ve Nezleye Karşı Almanız Gereken Önlemler Grip ve Nezleye Karşı Almanız Gereken Önlemler  Pinterest


 

Ani hava değişikliklerinin fazlaca yaşandığı kış mevsiminde, artan grip ve nezle gibi  rahatsızlıklarından birkaç basit önlemle kurtulabilirsiniz. Boğazınızdaki kaşınma ile birlikte gelen hastalık belirtilerini hissetmeye başladıysanız, önünüzdeki yirmi dört saat içerisinde uygulamanız gereken pek çok adım olacak demektir.
  • Sıvı Takviyesi Alın       
Havaların soğuması ile azalan sıvı tüketimini arttırmayı ihmal etmeyin. Çay, kahve gibi içecekler suyun yerini tutmazlar, bunları tüketmek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu su gereksiniminin artmasına neden olur. Bu sebeple, su içmek için susamayı beklemeyin. Her gün en az on bardak su içmeye özen gösterin. Bol su, çay ve taze meyve suyu içmek hasta olduğunuzda vücudunuzun ürettiği mukusun incelmesine yardımcı olacaktır. Bu sayede mikroplar vücudunuzdan hızlıca çıkabilir.

                          
  • Sıcak Bir Duş Alarak Rahatlayın
Sıcak nem, burun kanallarının temizlenmesini sağlar. Sıcak duş ile terleme sonrası vücudunuzdaki toksinlerden arınabilir ve tüm gerginlik hissinden kurtulup, gevşeyebilirsiniz. Duş sonrasında kullanacağınız tuz içerikli bir burun spreyi sizi tam anlamıyla rahatlatacaktır.

                             ​
  • Düzenli Uyuyun
Hasta olduğunuzda kendinizi toparlamanız için en iyi seçenek evde kalıp biraz dinlenmeniz olacaktır. Böylece vücudunuz tüm enerjisini rahatça virüslerle mücadele etmeye odaklayabilir. Düzensiz ve az uyuyanların vücut direnci zayıflar. Beyin, karaciğer, akciğerler hatta kasların bile sorunsuz çalışabilmesi için sıcaklığı kontrol edebilmesi ve hormonları salabilmesi gerekir. Uykusuz kalmak vücudun bunları yapmasını zorlaştırır.

                            
  • Tuzlu Suyla Gargara Yapın
Bir kap içerisinde yarım çay kaşığı tuz ve ılık suyu karıştırın, gargara yapın. Hazırladığınız solüsyon bakterilerin uzaklaşmasına yardımcı olur. Tuz, boğazınızın dokularından fazla suyu çekerek iltihabı azaltacağından,yaptığınız gargara ile boğazınız temizlenir ve ağrı bir süreliğine bile olsa yatışır.

                             
  • Bir Kaşık Bal ile Öksürüğünüzü Yatıştırın
Antimikrobiyal olan bal boğazınızı kaplayarak ve öksürüğünüzü keserek rahatlamanızı sağlar. Çayınıza eklediğiniz ya da her gün bir kaşık yutarak tükettiğiniz bal vücudunuz için faydalı olacaktır.

                           

Hazırlayan: Gizem Aysel
 
Benzer Haberler


 Abonelik
Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

12 Aylık InStyle Aboneliği Sadece 120 TL

InStyle'ın i-Pad versiyonuna yıllık
32,99 TL'ye abone olabilirsiniz

Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Instyle Fortune Trendus
InStyle.com is part of the Group Medya. Style Network Copyright © Group Medya. InStyle is a registered trademark of Group Medya. All rights reserved.

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X