Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Güneşlendikten Sonra Deri Soyulması Problemi Mi Yaşıyorsunuz?

Güneşlendikten sonra deriniz mi soyuluyor? İşte dermatologların konuya dair önerdiği çözümler.

Güneşlendikten Sonra Deri Soyulması Problemi Mi Yaşıyorsunuz? Güneşlendikten Sonra Deri Soyulması Problemi Mi Yaşıyorsunuz?  Pinterest

 

 

Derinizin güneşle temasından sonra soyulması özellikle yaz aylarında güneşle ilk karşılaşmanızdan sonra yaşayacağınız yaygın bir durum, bunun birçok sebebi olabilir. Bu soyulmaların yüzde 20'si önemli bir sorun teşkil etmemekle birlikte yalnızca kaşıntı ve kırmızı lekelere sebep oluyor ancak bunlar da 10-15 gün içerisinde geçiyor. 
Yine de ne zaman ve nasıl geçeceği konusunda endişeliyseniz bu konuda dermatologların dedikerine kulak verebilirsiniz. 

Güneş Soyulması Nedir? 


 
Dr. Jaliman'a göre derinizin güneşle temas ettikten sonra soyulması alerjik bir reaksiyon. Bu durum ayrıca güneş zehirlenmesi ve güneş alerjisi olarak da bilinmekte. Dr. Nussbaum bu durum güneşle temasınızdan en az 30 dakika sonra ortaya çıktığını söylüyor. 

Güneş Soyulmasına Ne Sebep Olur? Dr. Bhanusali'ye göre bu durumun birden çok sebebi olabilir. Özellikle cildiniz hassassa güneşe reaksiyon gösterme olasılığı daha yüksektir. Aynı zamanda kullandığınız güneş kreminde alerjinizin olduğu içerikler olabilir, bu da çoğu zaman derinizin soyulmasına, lekelenmelere ve rahatsız edici derecede kaşıntıya sebep olur. Herkesin başına gelebilir ancak açık tenli kadınlarda daha sık görülen bir vakadır. 

Güneş Soyulmasından Nasıl Korunuruz? Dr. Jaliman çözümün aslında oldukça bilinir ve basit olduğunun altını çiziyor. Öğlen 11.00-15.00 arası güneşle temasınız olmasın, SPF30 faktörlü güneş kremleri kullanın, yüzünüzü öretecek şekilde şapkalar takın ve seçtiğiniz kıyafetler de ince ancak güneşle direk teması kesen kıyafetler olsun. 


Güneş Soyulması Sorunu Yaşıyorsak Ne Yapmalıyız? Evde aloe vera ile cildinizi ferahlatabilirsiniz, bol bol nemlendirici krem kullanın. Yağ kullanmakla alakalı sorun yaşamıyorsanız hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Eğer kaşıntı ve acı problemleriniz varsa kantaron yağı da kullanabilirsiniz. 
Ancak geçmiyorsa ve gün geçtikçe daha da rahatsız edici bir alıyorsa mutlaka dermatoloğunuza başvurun. 
Benzer Haberler
Abonelik
Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

12 Aylık InStyle Aboneliği Sadece 120 TL

InStyle'ın i-Pad versiyonuna yıllık
32,99 TL'ye abone olabilirsiniz

Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Instyle Fortune Trendus
InStyle.com is part of the Group Medya. Style Network Copyright © Group Medya. InStyle is a registered trademark of Group Medya. All rights reserved.

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X