Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Gurur Tablosu: Busem Şeker

Türk Milli Futbol Takımı'nın yıldızı Busem Şeker hikayesini anlatıyor.

Gurur Tablosu: Busem Şeker Gurur Tablosu: Busem Şeker Pinterest

 

 

 • 18 yaşında A Milli Takım'a girdin. Almanya’da futbola başladığında kaç yaşındaydın?
Dört yaşındaydım.
 • Annen baban neler yapıyor, kardeşin var mı?
Bir abim var. Annem terzi, bir dükkanı var, babam uzun yol şoförü.
 • Futbol oynamaya dört yaşında başladın ve sonra…
Ben zaten abimle hep oynardım, daha sonra takım olarak erkeklerle oynadım uzun süre. On yedi yaşında üçüncü lige kadın takımına transfer oldum, on sekiz yaşında ikinci lige geçtim, iki sene de orada oynadım. Daha sonra Türkiye’ye, Konak Belediyesi’ne transfer oldum.
 • Ailenin yaklaşımı nasıldı?
Hep destek oldular, maçlara birlikte giderdik. Fakat akrabalarımız; "Kadın, futbol oyuncusu olmaz,” şeklinde önyargılara sahipti.
 • Türkiye’deki akrabaların bu durumu nasıl karşıladı?
Önce çok tepki göstermediler, işlerin bu kadar büyüyebileceğini düşünmediklerinden olsa gerek. “Gitsin spor yapsın, hareket etsin, ne olacak,” dediler.
 • Konak transferine şaşırdılar mı?
Evet, biz bile şaşırdık.
 • Bu işten ilk paranı kazandığında kendini nasıl hissettin?
Sevdiğim bir işten para kazanabildiğime gerçekten inanamadım. Çok sevindim fakat para elime geçer geçmez hemen harcamadım, mizaç olarak öyle birisi değilim. Aslında hiçbir şey dışarıdan göründüğü gibi değil; çevremizdeki insanlar genelde, “Oh ne güzel günde iki saat idman yapıyorsun, para kazanıyorsun,” diyor, fakat gerçekten içinde bulunduğumuz psikoloji çok farklı Her maç öncesi girdiğimiz stresi tarif edemem.
 • Milli Takımı’a nasıl davet aldın?
Çağla Korkmaz çağırmış ilk, ben o sırada Hamburg’daydım. Türk olduğumu öğrenince, pasaportum olup olmadığını sordu, “Oynamak ister misin?” dedi. Çağla Abla sağ olsun onun sayesinde Milli Takım'dayım.
 • Milli Takım'a çağırıldığını ailene söylediğinde ne oldu?
Hamburg’da hem milli takımda hem ikinci ligde futbol oynayan tek kız bendim zaten, gazetelere çıktım. Orada zaten hayatım değişti.
 • Almanya ve Türkiye'deki tecrübelerine baktığında burada ne eksik?
Orası bir futbol ülkesi ve her yaştan kadının futbol oynabileceği kulüpleri var. Şöyle söyleyeyim; ilçelerin köylerin bile kendilerine ait takımları ve ligleri var. Yatırım yapılıyor ve destekleniyorlar. Bizdeki gibi ‘Kadın futbol oynar mı?’ gibi bir bakış açısı yok, spor yapıyoruz sonuçta.
 • Futbola başlayacak genç kızlarave ailelerine ne mesaj vermek istersin?
Kesinlikle desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. İdmanlara çocuklarınızla beraber gidin, dışarıda beraber oynayın. Her anlamda, maddi manevi destek olunmalı diye düşünüyorum.
 • Nike’ın desteği size kendinizi nasıl hissettiriyor?
Bambaşka bir his, sosyal medyada başkalarına verdiği desteği görmek başka, kendin işin içinde olduğun zaman başka. İzmir’e gittiğimde anneme anlatacağım her şeyi, böyle bir dünya gördüm, gerçekten kendimi çok iyi hissettim. Her şey çok güzeldi.
Benzer Haberler
Abonelik
Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

12 Aylık InStyle Aboneliği Sadece 120 TL

InStyle'ın i-Pad versiyonuna yıllık
32,99 TL'ye abone olabilirsiniz

Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Instyle Fortune Trendus
InStyle.com is part of the Group Medya. Style Network Copyright © Group Medya. InStyle is a registered trademark of Group Medya. All rights reserved.

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X