Janus / Güzelliğin “Çirkin” Yüzü

Doç. Dr. Ebru Güzel’in, sosyal medya üzerinden yeniden şekillenen güzellik algısını irdelediği kitabı Janus / Güzelliğin “Çirkin” Yüzü çıktı.

Janus / Güzelliğin “Çirkin” Yüzü Janus / Güzelliğin “Çirkin” Yüzü Pinterest


Daha önce Eşikteki Çocuk #tween kitabıyla sosyal medyanın çocuklar üzerindeki sorunlu etkisini irdeleyen “ne çocuk ne ergen” adlı “tween” farkındalığı ile ilgili önemli bir kamuoyu yaratan Doç. Dr. Ebru Güzel bu kez genel “güzellik” kavramı üzerinden maruz kalınan dayatmalara odaklanıyor. Janus / Güzelliğin “Çirkin” Yüzü adlı kitabında bu kez, günden güne sosyal medya aracılığıyla yeniden şekillenen “güzellik” algısını masaya yatırıyor.

Başta Instagram olmak üzere, sosyal mecralarda maruz kalınan bombardımanlardan birisi sürekli değişen ideal güzellik anlayışı. Öyle ki, sponsorlu fitness videoları bile sanki olması gereken vücut şeklini gözümüze sokuyor. Kalkık popolar, ince beller, şekilli dudaklar… liste uzayıp gidiyor. Diğer taraftan “güzellik” meselesi tarih boyunca başta kadınlar olmak üzere insanların karşısına bir dert olarak çıkıyor. Güzel olarak adlandırılanların maruz kaldıkları durumlar saymakla bitmiyor… Doç. Dr. Ebru Güzel, Janus / Güzelliğin “Çirkin” Yüzü’nde Fatmagül Berktay, Ayşe Kulin, Yıldız Kenter, Yavuz Dizdar, Zuhal Olcay, Tarık Akan, Aysel Ekşi, Hıfzı Topuz, Nilgün Cerrahoğlu, Bozkurt Güvenç, Serdar Anlağan, Mehmet Z. Sungur gibi isimlerle beraber, başa bela “güzellik” mefhumunu irdeliyor.
Benzer Haberler


 Abonelik
InStyle Mart 2022 Tuba Büyüküstün

12 Aylık InStyle Aboneliği Sadece 300 TL

InStyle'ın i-Pad versiyonuna yıllık
32,99 TL'ye abone olabilirsiniz

InStyle Mart 2022 Tuba Büyüküstün

InStyle.com is part of the Group Medya. Style Network Copyright © Group Medya. InStyle is a registered trademark of Group Medya. All rights reserved.

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X