Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Koronavirüs Salgınında Online Alışveriş Yapmak Ne Kadar Güvenli?

Koronavirüs salgınında online alışveriş yapmaya dair tüm sorularınızı cevaplıyoruz.

Koronavirüs Salgınında Online Alışveriş Yapmak Ne Kadar Güvenli? Koronavirüs Salgınında Online Alışveriş Yapmak Ne Kadar Güvenli?  Pinterest


 

Tüm dünyayı tehdit eden koronavirüs salgını hayatımızı her açıdan etkilemeye devam ediyor. Vaka sayıları arttıkça evde kalmanın ve sosyal mesafeyi korumanın önemi de doğru orantılı olarak artıyor. Her zaman söylediğimiz gibi, virüs size bulaşacakmış gibi değil de siz birisine bulaştıracakmışsınız gibi yaşamalısınız. 
Sosyal mesafeyi korumak için evden çalışma rutini oluşturan şirketlerin sayısı günden güne artıyor ve bu durum doğal olarak online alışverişi de yine doğru orantılı olarak arttırıyor. Kimimiz gerçekten bu zor zamanlarda kendimizi daha iyi hissetmek için yapıyoruz kimimiz ise kan kaybetmeye başlayan küçük çaplı işletmelere yardımcı olmak için. Eğer siz de online alışveriş yapmaya devam edenlerdenseniz, şüphesiz kafanızda virüsün yayılmasına dair sorular oluşuyordur. 
Koronavirüs paketlerden bulaşabilir mi? Salgın döneminde online alışveriş yapmak ne kadar güvenli? Kargo şirketleri ve kuryeler bireysel güvenliğini nasıl sağlıyor? Bu konulardaki sorularınızı gidermek için, uzmanlarla görüştük. 

Koronavirüs Paketlerin Üzerinde Yaşayabilir Mi? 
Uzmanlara göre koronavirüsün paketlerinizin üzerinde yaşıyor olması küçük bir ihtimal. Hava değişimlerine maruz kalan ve teslimatı birkaç gün süren paketlerde koronavirüsün canlı kalmasına çok olası gözle bakılmıyor. 
Virüsün temasla yayıldığı ve virüsle temasta ilk birkaç saatin hayati önem taşıdığı göz önünde bulundurulduğunda yüzeylerden virüs kapma ihtimali aslında oldukça düşük. New York'ta yaşayan Dr. Nike Sonpal virüsün yüzeylerde canlı kalmasının ideal koşulların sağlanması söz konusu olduğunda mümkün olduğuna değiniyor ve henüz hiçbir kurye paketiyle virüs bulaşma vakasına rastlamadığını ekliyor. 
Elbette kişisel hijyeninize dikkat etmek adına bu konuda kendiniz için alabileceğiniz önlemler var. Örneğin paketi teslim alırken eldiven kullanabilir, paketi evinize sokmadan dezenfekte edebilirsiniz. 
Risk ne kadar düşük olsa da koronavirüs paniği yüzünden aklımıza kuryenin yanlışlıkla pakete doğru öksürdüğü ya da hapşırdığı gibi senaryolar geliyor. Eğer sizin için de böyle bir durum söz konusuyla paketi korunmasızca değil, eldiven taktığınız elinizle kullandığınız bir makas yardımıyla açabilirsiniz. Çok endişeliyseniz paketi teslim alırken veya açarken maske takabilirsiniz. Daha sonra ellerinizi dezenfekte etmeyi unutmayın! 

Satın Aldığım Ürünleri Teslim Aldığımda Yıkamalı Mıyım? 
Kuryeden teslim aldığınız paketi dikkatli bir şekilde açtıktan sonra aklınıza ürününüze virüs bulaşıp bulaşmadığına dair sorular gelebilir. Eğer hasta birisi ürününüzü paketlerken hapşırdı ya da öksürdüyse ne olacak? Doktorlar bu şekilde virüse yakalanmanın çok mümkün olmadığını belirtiyor fakat koronavirüsün kumaşların üstünde ne kadar yaşadığına dair henüz kanıtlanmış bir veri bulunmuyor. İşte bu yüzden bizce önlem almanın faydası var. 
Teslim aldığınız kıyafetleri kullanmaya başlamadan önce yıkamanızı öneriyoruz. 

 
Benzer Haberler


 Abonelik
Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

12 Aylık InStyle Aboneliği Sadece 120 TL

InStyle'ın i-Pad versiyonuna yıllık
32,99 TL'ye abone olabilirsiniz

Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Instyle Fortune Trendus
InStyle.com is part of the Group Medya. Style Network Copyright © Group Medya. InStyle is a registered trademark of Group Medya. All rights reserved.

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X