Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Koronavirüs Yüzeylerde Ne Kadar Yaşar?

Koronavirüsün yüzeylerde ne kadar yaşadığını araştırmalar dahilinde anlatıyoruz.

Koronavirüs Yüzeylerde Ne Kadar Yaşar? Koronavirüs Yüzeylerde Ne Kadar Yaşar?  Pinterest


 

Koronavirüs hakkında her gün yeni bir araştırma yapılıyor. Bilim insanları bu yeni virüse karşı insanları uyarmak için birçok farklı yönden neler yapılması ve yapılmaması gerektiğine dair bilgi edinmeye devam ediyor. 17 Mart'ta The New England Journal of Medicine'da yayınlanan makale bize koronavirüsün yüzeylerde ne kadar süre canlı kaldığını gösteriyor. 
Araştırmaya göre virüs partikülleri havada üç saat kalıyor. Bunun yanı sıra bilim insanları bu virüsün yüzeylerde daha fazla yaşadığını belirtiyor. 

Plastik, Paslanmaz Çelik Yüzeyler: Üç Gün
Karton, Mukavva vb Yüzeyler: Bir Gün 
Bakır Yüzeyler: Dört Gün 

Araştırmalar 2000'li yılların başlarında dünyada görülen SARS virüsünün de koronavirüsle bazı benzerliklerinin olduğunu gösteriyor. Fakat bu karşılaştırma göz önünde bulundurulduğunda, bilim insanlarının koronavirüsünün nasıl bu kadar hızlı ve çok yayıldığına dair şüpheleri hala sürüyor. SARS 2002-2003 yıllarında 8.000'den fazla kişiyi etkilemişti, koronavirüsüyse yalnızca birkaç ayda dünya çapında 193.100 kişiyi etkiledi. Bu sayı ise neredeyse her geçen gün artmaya devam ediyor. 
Benzer Haberler


 Abonelik
Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

12 Aylık InStyle Aboneliği Sadece 120 TL

InStyle'ın i-Pad versiyonuna yıllık
32,99 TL'ye abone olabilirsiniz

Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Instyle Fortune Trendus
InStyle.com is part of the Group Medya. Style Network Copyright © Group Medya. InStyle is a registered trademark of Group Medya. All rights reserved.

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X