Maskaranın Kısa Tarihi

Kirpiklerinizi dolgunlaştırmadan, uzatmadan ya da kıvırmadan makyajınız oldukça eksik olur değil mi? Peki maskaranın tarihi nasıl başlıyor?

Maskaranın Kısa Tarihi Maskaranın Kısa Tarihi Pinterest


 

Bu sorunun cevabı biraz dolambaçlı. Çünkü antik Mısır’da M.Ö. 35’inci yüzyıldan kalan izler de bile hem kadın hem de erkeklerin maskara kullandığı kanıtlanıyor. Antik Roma’daysa durum biraz daha farklı. Kadınlar yaktıkları mantaları kirpiklerini belirginleştirmek ve eyeliner gibi kullanmak için sürüyolarmış. Ve bu renk ne kadar dolgun, koyu renkli ve kıvrımlı olursa o kadar beğenileceksiniz anlamına geliyormuş.

Antik dünyadan çıkıp günümüze gelince de ilk maskaranın adımlarını, bugün de bizimle olan Maybelline markası atmış diyebiliriz. 1910’lu yıllarda, New York’ta yaşayan Mabel Williams, kirpiklerinin daha belirgin olması için kömür ve Vaseline’i karıştırıp fırça ile kullanıyormuş. Mabel Williams’ın kimyager kardeşi de bu karışım da ışık görmüş olacak ki laboratuvar ortamında içerikleri düzenlemiş ve satışa hazır olacak şekilde paketlemiş.

Bugün hala çok çeşitli maskaralar üreten Maybelline’in adı da yaratıcısı Mabel ve ilk amatör maskarada kullanılan Vaseline’den geliyor.
 

 
Benzer Haberler


 Abonelik
Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

12 Aylık InStyle Aboneliği Sadece 120 TL

InStyle'ın i-Pad versiyonuna yıllık
32,99 TL'ye abone olabilirsiniz

Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Instyle Fortune Trendus
InStyle.com is part of the Group Medya. Style Network Copyright © Group Medya. InStyle is a registered trademark of Group Medya. All rights reserved.

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X