Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Selülitle Baş Etmenin Yolları

Selülitten kurtulmak için neler yapmanız gerekiyor?

Selülitle Baş Etmenin Yolları Selülitle Baş Etmenin Yolları  Pinterest

 

 

Vücudunuzun çeşitli yerlerinde selülit olması aslında tamamen doğal ve normal. Zira östrojen hormonu sayesinde yağ depolamaya meyilliyiz. Yağ ise cilt altındaki bağ dokunun baskısıyla oluşan dalgalı görünümün başrol oyuncusu.

Estetik cerrahi merkezinde yöneticilik yapan Jodie Wood, “Selülit genellikle kalçayı ve basenleri etkiler, ancak vücudun diğer bölgelerinde de oluşabilir” diyor. Bunun nedeni, kan akışı ve dolaşımın bu bölgelerde kısıtlı olması. Selülit karşıtı ürünler kullanmanıza rağmen portakal kabuğu görünümünden kurtulamadıysanız, işte size rehberlik edecek öneriler…

Şekere Karşı Koyun

Jodie Wood; “Selüliti azaltmak istiyorsanız, aşırı derecede şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız” diyor. Çünkü şeker, yağ hücrelerinde depolanıyor ve hücrelerin genişlemesine neden oluyor.

Harekete Geçin

Wood, “Dolaşımınızı hareket halinde tutmaya çalışmalısınız. Masa başı bir iş yapıyorsanız bu biraz zor olabilir ancak düzenli bir egzersiz programı uygularsanız selülit görünümünü azaltabilirsiniz” diyor.Tuzdan Uzak Durun

Tuzlu gıdalar vücudun su tutmasına katkıda bulunduğu için selülit görünümüyle de bağlantılı. İşlenmiş sodyum, cildin kurumasına neden olarak selülitli alanların belirginleşmesini tetikliyor. Ancak, bu söylediklerimiz rafine tuzları kapsıyor. Himalaya ve deniz tuzları, faydalı mineraller bakımından zenginler. Bu nedenle tuz seçiminize dikkat etmelisiniz.

Vücudunuzu Fırçalayın

Cildi pürüzsüzleştiren vücut fırçaları selülitten kurtulmada güçlü yardımcılarınızdan biri olabilir. Uzmanlar, kan akışını ve dolaşımını hızlandırmak için sabah duş almadan hemen önce ve duştayken vücut fırçası kullanmanızı öneriyor. Bu yoğun kıllı fırçalar, selülitli alanın etrafındaki kan dolaşımını arttırıyor. Böylelikle portakal kabuğu görünümünün oluşumuna sebep olan toksinlerin ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.

Sigarayı Bırakın

Jodie Wood; “Sigara içmek selülit oranında artışa neden olabilir. Çünkü kan akışını azaltır ve kolajen oluşumunu azaltır” diyor.

Hazırlayan: Yasin Buğra LEVENT
 

 
Benzer Haberler


 Abonelik
Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

12 Aylık InStyle Aboneliği Sadece 120 TL

InStyle'ın i-Pad versiyonuna yıllık
32,99 TL'ye abone olabilirsiniz

Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Instyle Fortune Trendus
InStyle.com is part of the Group Medya. Style Network Copyright © Group Medya. InStyle is a registered trademark of Group Medya. All rights reserved.

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X