Yeni Yılda Sağlığınızı, Enerjinizi ve Görünümünüzü Üst Seviyeye Taşıyın

Yılbaşı kutlamaları bitince gerçek hayata dönmek size zor gelebilir. İşte yeni yılı daha sağlıklı ve fit geçirebilmeniz için tavsiyelerimiz.

Yeni Yılda Sağlığınızı, Enerjinizi ve Görünümünüzü Üst Seviyeye Taşıyın Yeni Yılda Sağlığınızı, Enerjinizi ve Görünümünüzü Üst Seviyeye Taşıyın Pinterest


 

Fitness Alışkanlıklarınızı Gözden GeçirinErken Kalkmaya Alışın
Egzersiz yapmak için vakit bulamıyor musunuz? Uykuyu bahane etmek yerine, kendinize sabah rutini oluşturun. Yapmanız gereken sadece hem gece hem de sabah için alarm kurmak. Sabahları kısa egzersizler ile başlayın, zamanla süreleri uzatabilirsiniz. Böylece güne egzersiz ile başlayarak gün boyunca daha zinde hissedebilirsiniz.

Egzersiz Arkadaşı Edinin
Tek başınıza egzersiz yapmak yerine sizi motive edecek bir egzersiz arkadaşı edinmeniz alacağınız sonuçları iki katına çıkarmanızı sağlayabilir. Arkadaşınızla birlikte tempolu bir koşuya çıkabilir ya da grup derslerine katılarak egzersiz yaparken alacağınız keyfi iki katına çıkarabilir.

Hedef Belirleyin
Bir hedefiniz olduğunda ona ulaşmak için daha verimli adımlar atmak istersiniz. Bu yıl kendinize gerçekçi hedefler belirleyin, bu hedefler doğrultusunda ilerleyin. Örneğin; koşu yapıyorsanız maratona kayıt yaptırın ve antrenman planınızı bu amaca uygun olarak oluşturun.

Sık Sık Tekrar Yapın
Bazı günler günde neredeyse on bin adım atıyor olabilirsiniz. Ancak ofise servise gittiğiniz ve öğle arasında masanızda yeme yediğiniz günler bu rakamın üç binlere inmesine neden olacaktır. Önemli olan egzersiz sayınızdan çok tekrarınız, yen yılda kendinize meydan okuyarak haftalık egzersiz hedefinizi ve günlük hareket rutininizi kontrol edin. Çabanızın karşılığını aldığınızı göreceksiniz.

Beslenme Rutininizi Gözden GeçirinDoğala Dönün
Tarif içerisinde öyle yazıyor diye kullanacağınız kabağın ya da havucun kabuklarını doğramak zorunda değilsiniz. Kabukları ile tüketeceğiniz sebzeler lif içeriği bakımından daha zengindir. Tek yapmanız gereken sebzeleri pişirmeden önce iyice yıkamak. Mümkün olduğunca organik ürünlerin satıldığı yerlerden alışveriş yapmaya özen gösterin.

Daha Çok Sebze Tüketin
Sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Severek yediğiniz omletinize ıspanak ya da mantar ekleyebilir, makarnanızı brokoli ile haşlayabilir, mercimek çorbanızı balkabağı ile zenginleştirebilirsiniz.

Porsiyonları Abartmayın
Mutfakta daha fazlasını yemek her zaman en iyisini yemek değildir. Sağlıklı olan bir öğünü porsiyon kontrolü yaparak tüketmeye ve yemekleri pişirme biçiminize dikkat edin. Örneğin; sebzeyi sotelemek yerine biraz zeytinyağı ilave edip fırınlayarak tüketirseniz daha az kalori almış olursunuz.
 
Enerjinizi Yükseltmeye Çalışınİhtiyaç Duyduğunuzda Mola Verin
Ne kadar önemli ve acil işleriniz olursa olsun, beden ve zihin sağlığınız için gün içerisinde deliksiz bir  şekilde uyumanız oldukça önemli. Bu nedenle eğer uykuya az zaman ayırıyorsanız yeni yılda en az yedi saat uyuyarak bedeninizi ve zihninizi dinlendirmeniz hayattaki öncelikleriniz arasında olmalı. Enerji seviyeniz kadar egzersizlerden sonuç almanızın uyku kalitenize ve yeterince dinlenmenize bağlı olduğunu unutmamalısınız.

Uyku Düzeninizi Bozan Dış Etkenleri Devre Dışı Bırakın
Düzenli bir uyku rutininiz olmasına rağmen, yeni güne düşük enerji ile başlıyorsanız, gizli bir uyku probleminiz olabilir. Ya da uyuduğunuz ortamda uykuya dalmanızı engelleyen dış etkenler var olabilir. Örneğin; elektronik aletlerin yaydığı mavi ışık, uyku hormonu olan melatoninin oluşumunu engeller. Onun yerine alacağınız ılık bir duş, rahatlatıcı bir bitki çayı eşliğinde okuyacağınız bir kitap ile daha rahat uykuya dalabilirsiniz. Yatak odanızı sessiz ve tutmanız da hızlıca uykuya dalmanızı sağlar.

Kendinize İyi Gelecek Şeyler Yapın
Geçtiğimiz ayı nasıl geçirdiğinizi düşünün, uzun zamandır var olan boşluk hissini besleyip durmuş olabileceğinizi hesaba katarak, keyif aldığınız aktivitelere daha çok zaman ayırmaya çalışın. Sizi mutlu edecek aktivitelere zaman ayırmanız başta zor gelse de zamanla enerjinizi arttıracaktır.
 
Benzer Haberler


 Abonelik
Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

12 Aylık InStyle Aboneliği Sadece 120 TL

InStyle'ın i-Pad versiyonuna yıllık
32,99 TL'ye abone olabilirsiniz

Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Instyle Fortune Trendus
InStyle.com is part of the Group Medya. Style Network Copyright © Group Medya. InStyle is a registered trademark of Group Medya. All rights reserved.

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X