Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Zor Olduğunu Biliyoruz Fakat Tam Şu Anda Yüzünüze Dokunmayı Bırakmalısınız

Tüm dünyayı tehdit eden koronavirüse (COVID-19) karşı almanız gereken tedbirlerin başında kişisel hijyeni korumak geliyor.

Zor Olduğunu Biliyoruz Fakat Tam Şu Anda Yüzünüze Dokunmayı Bırakmalısınız Zor Olduğunu Biliyoruz Fakat Tam Şu Anda Yüzünüze Dokunmayı Bırakmalısınız Pinterest


 

Global bir salgın olan koronavirüs için bilim insanları henüz bir aşı veya ilaç tedavisi bulabilmiş değil. İşte bu yüzden hem kendimizi hem de sevdiklerimizi korumak için alabileceğimiz önlemleri ertelememeliyiz. Her şeyin başında el hijyeni geliyor. Ellerinizi sık sık yıkamalısınız. Su ve sabunun dezenfektandan daha güçlü antibakteriyel etki gösterdiğini belirten uzmanlar en az 20 saniye boyunca ellerinimizi yıkamamız gerektiğini söylüyor. El hijyeninizi sağladıktan sonra ikinci olarak dokunduğunuz eşyaların, bilgisayarınızın, telefonunuzun hatta evinizdeki kapı kollarının bile hijyeninden sorumlusunuz. Bu yüzeyleri antibakteriyel dezenfektanlarla temizlemelisiniz. Yalnızca eviniz olarak düşünmeyin, asansör kapısı, asansör düğmeleri ve eğer mecburiyetten toplu taşıma kullanıyorsanız metro ya da otobüslerin tutacaklarını da dezenfekte etmeyi unutmayın.
Ellerinizi yüzünüze sürmemeniz gerektiğini de muhtemelen geçen iki hafta boyunca sık sık duymuşsunuzdur. Bunun ne kadar zorlayıcı olduğunun farkındayız. Çünkü gün içinde bilinçsizce hepimiz yüzümüze dokunuyor, elimizi çenemize yaslıyoruz. 

Koronavirüs Salgını Varken Neden Yüzünüze Dokunmamalısınız? 
Aslında sebebi oldukça basit. Ellerimizde bir sürü mikrop var ve biz yüzümüze dokunduğumuzda otomatik olarak o mikropları vücudumuza daha hızlı giriş yapabilecekleri yerlere taşımış oluyoruz. Gözlerimiz, burnumuz ve ağzımız gibi... 

Peki Bunu Nasıl Başaracağız? 
Söylemesi kolay. Birçok insan yüzüne dokunduğunun farkında bile olmuyor. İhtiyaç duyuyorsanız etrafınıza post-it'ler yapıştırabilir ya da telefonunuza hatırlatma ekleyebilirsiniz. 

Salgından Korunmak için Başka Ne Tür Tedbirler Alabiliriz? 
Evde kalın. 
Hem kendinizin hem de sevdiklerinizin sağlığı için evde kalmanız gerekiyor. 
Yaşça büyük arkadaşlarınız, akrabalarınız ve komşularınızla asla temas etmeyin. 
Birisi size virüsü bulaştıracakmış gibi değil sanki siz başkalarına bulaştırabilirmişsiniz gibi davranın. 
Benzer Haberler


 Abonelik
Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

12 Aylık InStyle Aboneliği Sadece 120 TL

InStyle'ın i-Pad versiyonuna yıllık
32,99 TL'ye abone olabilirsiniz

Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Instyle Fortune Trendus
InStyle.com is part of the Group Medya. Style Network Copyright © Group Medya. InStyle is a registered trademark of Group Medya. All rights reserved.

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X