Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Güneş Koruyucular Nasıl Kullanılır?

Güneş koruyucusu kullanırken dikkat etmeniz gerekenleri mercek altına aldık.

Güneş Koruyucular Nasıl Kullanılır? Güneş Koruyucular Nasıl Kullanılır? Pinterest

 

 

Öncelikle Etiketi Okuyun
UV ışınlarının yaklaşık yüzde 97’nin engellemek için minimum 30 SPF içeren ürünleri tercih etmelisiniz. (Araştırmalara göre, daha yüksek SPF seviyesi, daha fazla ışının engellenmesi anlamına geliyor.) Ayrıca sizi yaşlandıran UVA ve güneş yanığına sebep olan UVB ışınlarına karşı korunmak için etiketinde “geniş spektrum” yazan ürünleri seçmeniz önem teşkil ediyor. Eğer gün içinde çok terliyorsanız, suya dayanıklı güneş koruyuculara yönelmenizi öneririz. Dermatoloji Uzmanı Dr. Whitney Bowe, “Terleme esnasında güneş koruyucusunun büyük bölümü vücudunuzdan akar ve etkisini kaybeder” diyor.

Cildinizin Kuru Olduğundan Emin Olun
Denizden veya havuzdan yeni mi çıktınız? Güneş koruyucusu sürmeden önce havluyla iyice kurulanın. Ürün etiketinde özellikle ıslak ciltler için geliştirildiği belirtilmediği sürece, güneş ürünleri ıslak cilt tarafından emilmez ve etki etmez.Güneş Koruyucuları İhtiyacınız Kadar Kullanın
Dr. Bowe, “30 SPF içeren bir ürünü yetersiz oranda uygularsanız etkisi SPF10’a eşit olabilir” diyor. Uzmanlar vadedilen korumayı sağlamak için yüze ise bir nohut büyüklüğünde ürün uygulamak gerektiğini söylüyor.

Güneşe Çıkmadan 15 Dakika Önce Sürün
Güneş koruyucusunu dışarıya çıkmadan en az 15 dakika önce uygulayın. Çünkü özellikle kimyasal koruyucu içeren ürünlerin emilmesi zaman alır. Cildiniz o zamana kadar korunmasızdır.Her Yere Sürün
Dr. Bowe, “Kulaklar, burun, göz kapakları ve ellerin üst kısımları insanların güneş kremi uygulamayı en sık unuttuğu yerlerdir ve cilt kanseri görülme oranı bu bölgelerde fazladır” diyor. Saç deriniz de aynı şekilde güneş korumasına ihtiyaç duyar. Bunun için şapka takmayı da ihmal etmemelisiniz.

Sprey Formda Bir Ürün Kullanıyorsanız
Uyguladığınız ürünü elinizle yaymalı ve yedirmelisiniz. İnsanların sprey formunda ürün kullanırken, önerilen miktarın yalnızca dörtte birini uygulama eğiliminde olduklarını belirtmeliyiz. Bu nedenle sprey formundaki ürünleri hızlı bir şekilde yeniden uygulama yapacağınız veya sırt gibi zor erişilen alanlara uygulayacağınız zamanlara saklayın. Uzmanlar, vücudunuzun her bir bölgesi için tam koruma sağlamak adına altı saniye boyunca püskürtmeniz gerektiğini söylüyor.

Hazırlayan: Yasin Buğra LEVENT 
Benzer Haberler


 Abonelik
Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

12 Aylık InStyle Aboneliği Sadece 120 TL

InStyle'ın i-Pad versiyonuna yıllık
32,99 TL'ye abone olabilirsiniz

Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Instyle Fortune Trendus
InStyle.com is part of the Group Medya. Style Network Copyright © Group Medya. InStyle is a registered trademark of Group Medya. All rights reserved.

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X