Haluk Akakçe ‘Made in Love’ Sergisi

Haluk Akakçe, ‘Made in Love’ Sergisini Sevil Dolmacı Art Gallery ve Akaretler İşbirliği ile İzleyicilere Sunuyor

Haluk Akakçe ‘Made in Love’ Sergisi Haluk Akakçe ‘Made in Love’ Sergisi Pinterest


Haluk Akakçe beş yıl aradan sonra İstanbul’da üç önemli video işi ve beş yıllık üretimlerinin özeti niteliğinde kapsamlı bir sergiyle izleyenlerle buluşuyor. ‘Made in Love’ isimli sergi 3-22 Mart günleri arasında Akaretler ve Sevil Dolmacı Art Gallery iş birliği ile Akaretler Sıraevler No:37-39’da gerçekleşiyor.
 

Multidisipliner bir sanatçı olan Haluk Akakçe’nin, 2006 yılında Las Vegas sokaklarında 4-6 bloğu kaplayan ‘They Called it Love, I Call it Madness’ isimli ses ve video yerleştirmesi ve hiç görülmemiş devasa resimleri bu sergiyi önemli kılan unsurlar arasında. Akakçe’nin videoları insanın teknoloji ile olan ilişkisini irdeler, kimi zaman da biyolojiye, geometriye ve mimariye göndermeler yapar. Akakçe’nin video çalışmalarına çoğunlukla ya özel olarak bestelenmiş ya da var olan klasik bir eserden uyarlanmış müzik kompozisyonları eşlik eder. Bilgisayarda üretilmiş imgelerin hipnotik niteliği, filmlerinin müzikleriyle daha güçlü biçimde vurgulanır. ‘They Call it Love, I Call it Madness’ isimli video ile birlikte ‘White on White’ ve ‘Mr. Butterfly’ isimli videolar sergide yer alacak diğer işler. Akakçe’nin videoları ve resimlerine son dönem üretimleri olan cut-out duvar işleri, heykeller ve kâğıt üzeri çalışmalar da eşlik ediyor.

1993 yılında Bilkent Üniversitesinin İç Mimarlık bölümünü bitiren Haluk Akakçe, 1995 yılında The School of the Art Institute of Chicago’ya başladı. Ertesi yıl değişim programıyla gittiği Londra’daki Royal College of Art’da bir süre eğitim gördü ve 1997’de The Art Institute of Chicago’da yüksek lisans programını tamamladı. İlk kişisel sergisini Chicago’da açan Akakçe, daha sonra çalışmalarına Londra ve New York’ta uzun yıllar devam etti.

Dünyanın önde gelen müzelerinde sergi açan Akakçe’nin bulunduğu bazı müzeler arasında Whitney Museum of American Art (2002), PS-1 Contemporary Art Center, Long Island City (NewYork 2001), New Museum NY 2002, Tate Britain (Londra 2004), İstanbul Modern (İstanbul 2009) yer alıyor. Akakçe’nin katıldığı önemli bienaller arasında, 1999’da Paolo Colombo’nun küratörlüğünü üstlendiği 6. İstanbul Bienali ve 2002’de gerçekleşen Metropolitan Iconographies temalı 25. Sao Paolo Bienali bulunuyor.

Dünya ölçeğinde projeler üreten Akakçe, uzun bir aradan sonra 3-22 Mart günlerinde yeni sergisi ‘Made in Love’ ile Akaretler Sıraevler’de sanatseverlerle buluşuyor.
Benzer Haberler


 Abonelik
InStyle Mart 2022 Tuba Büyüküstün

12 Aylık InStyle Aboneliği Sadece 300 TL

InStyle'ın i-Pad versiyonuna yıllık
32,99 TL'ye abone olabilirsiniz

InStyle Mart 2022 Tuba Büyüküstün

InStyle.com is part of the Group Medya. Style Network Copyright © Group Medya. InStyle is a registered trademark of Group Medya. All rights reserved.

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X