Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Sonbahar Partileri İçin Tüyolar!

Birbirinden güzel davetlere imza atan Ayşegül Temel sonbaharda ev partilerinin vazgeçilmezlerini ve davetlilerinizi mutlu edecek tüyoları paylaşıyor.

Sonbahar Partileri İçin Tüyolar! Sonbahar Partileri İçin Tüyolar! Pinterest

 

 

Güzel bi ev davetinin vazgeçilmezleri nelerdir?
Davet konusuna ve yerine göre değişir. En etkilendiğim davet sofraları konukların yerlerine geçtiklerinde kendilerine özel düşünülmüş mini “hoş geldin” sürprizi ile karşılaştıkları... Bir davet ve masa önce davet verenin tarzını yansıtmalı. Özenli, ince düşünülmüş ama rahat görünümlü olmalı. Davetlilerin kendilerini rahatsız hissedeceği bir düzen ne kadar şık da olsa keyif vermez. Sadece görsel değil, beş duyuya hitap edecek bir kurgu olmalı. Müzik, ortamın kokusu, ikram menüsü, dokular her ayrıntı birbirini tamamlamalı.

Ne sıklıkla evinizde misafir ağırlarsınız?
Oldukça sık. Aralık ayının her hafta sonu mutlaka bir veya iki yeni yıl yemeği düzenler ve farklı arkadaş gruplarımızı yeni yıla girmeden mutlaka ağırlarız. Yıl bizim için bu şekilde başlar. Tematik yemek ve partilerimiz olur. Mutlaka her partiye bir tema ve dress code’u belirlerim. Davetliler nasıl geleceklerini bilmek isterler. Kimse over dressed olmak istemez ya da tersi. Evimiz yaz partileri için de çok uygun olduğu için yazın da sıklıkla yaz sofraları kurar, misafirlerimizi farklı konseptlerle ağırlarız.

Konsepte nasıl karar verebiliriz?
Kutlama ya da davetlerde özel bir tema belirlememiş olsanız bile mutlaka bir ana renk düşünmelisiniz. Bu renk hem evin dekoruna hem de ikramlara yansımalı. Davetlerdeki konsepte her zaman katılacak misafirlerin profiline göre karar vermek gerekiyor. Çok genele yayılı bir konsept yerine bir konuya veya bir şeye odaklanmanız işinizi kolaylaştırır. Kişiselleştirilmiş konseptler her zaman davetlileri çok mutlu eder. Bu, isim nakışlı şık bir peçete de olabilir, eğlenceli bir mesajı olan tabak da... Bu tip kişiselleştirilmiş konseptler de tercih ederek partinizi eğlenceli hale getirebilirsiniz. 

Sofra düzeninde nelere dikkat etmeliyiz?
Sofrada dokuların ve renklerin bir biri ile uyumu ve ahengi en önemli nokta. Toz pembe bu sene hem dekorasyonda hem de modada çok etkili bir renk. Bu renkleri sezon çiçekleri ile eşleştirmek çok önemli... Tekdüze bir masa olmasını istemiyorsanız farklı malzemeleri birbirini tamamlayacak şekilde kullanmalısınız, insanların aklındakini kalıpları yıkmak başarılı bir davetin kaçınılmazı. Örneğin; ketenler ile gümüşleri, seramikler ile ahşap ve camı birleştirmek masaya özenle seçilmiş ama zorlanmamış bir his veriyor...

Menü oluştururken aklımızda neleri bulundurmalıyız?
Menü oluştururken en önemli nokta, sezon yani daveti ne zaman verdiğiniz. Menüde kesinlikle sezonu yansıtan, sezonun ürünleriyle hazırlanmış lezzetler olmalı… Karmaşık bir menüye tercih edilmemeli. Lezzetli, dengeli ve net olmalı. Tema belirlenmişse temaya uygun bir mutfak seçmek yapılacak ilk işlerden biri. Davetlilerin neyi seveceklerini de düşünmek gerekli elbette.

Akşamüstü başlayıp geceye devam eden bi ev partisi verdiğimizi varsayalım. Menü, mekan düzenlemesi, davetli listesi, içki seçimi ve müzik gibi konularda nasıl bir planlama yapmamız gerekir?
Erken başlayan partilerde mekanda bulunan misafirleri önce oturarak rahat sohbet edebilecekleri bir ortam yaratmanız gerekiyor. Açılış için önerim her zaman şampanya, makaron ve meyve. Müzik seçimi ortamın modunu belirlediği için çok önemli. Chill out veya smooth jazz ile başlayıp ilerleyen saatlerde elektronik müzik ve popüler şarkıların mix’leriyle devam edebilirsiniz. Öncesinde iştah açıcı atıştırmalıklar ikram edilebilir, tuzlu hafif mini kurabiyeler, bitki suları, az alkollü başlangıç kokteylleri vb. İki saatlik karşılama süresinden sonra daha doyurucu ikramlar eklenerek gece devam eder. Davetin hızlanacağı noktada viski gibi ağır alkollü içkilere geçileceği için çikolatalı tamamlayıcı ikramlarla devam edilebilir. Akşamüzeri başlayıp gecenin geç saatine kadar sürecek uzun bir davet veriliyorsa iki saatte bir farklı ikramların sunulması gerekecektir. Bu sebeple davetli sayısının en fazla 20-30 kişiyle sınırlı tutulmasını öneririm.

Sonbahar davetlerinin öne çıkan renkleri neler?
Tabii ki doğadan alınan ilhamla; turuncu, sarı tonları, yağ yeşili, bordo, kahve tonları... Bu sene öne çıkan detay ise “ton sür ton” kombinler yapmak... Tek renk ve tonlarına giden ahenkli masalar... 

Eğer evimizde bir longtable varsa, ev davetimizde nasıl bir düzenleme yapmalıyız?
Taze çiçek ve mum ikilisi vazgeçilmez… Taze çiçekler için evinizin ve masa dekorunuzun renklerine uygun çiçek düzenlemeleri tercih etmelisiniz. Taze çiçek konusunda önerim Miss Bloom İstanbul, (miss-bloom.com). Konsept olarak daha doğal bir stil isterseniz seçiminizi sukulentlerden yana kullanabilirsiniz. Mum konusunda ise; kokusuyla herkese iyi gelecek, “Ne kokuyor?” diye merak uyandıracak, çok baskın olup rahatsız etmeyecek ama mekana girildiğinde de hissedilecek seçimler öne çıkıyor. Değişik tabaklar, bardaklar ya da aksesuarlar kullanarak misafirlerinizi şaşırtabilir, tekdüzelikten kurtulabilirsiniz. 

Röportaj: Ceren Arseven
Benzer Haberler
Abonelik
Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

12 Aylık InStyle Aboneliği Sadece 120 TL

InStyle'ın i-Pad versiyonuna yıllık
32,99 TL'ye abone olabilirsiniz

Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Instyle Fortune Trendus
InStyle.com is part of the Group Medya. Style Network Copyright © Group Medya. InStyle is a registered trademark of Group Medya. All rights reserved.

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X